21 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nye Carnegie-vd:n är hoppfull

Sara Johansson

Nye vd:n Thomas Eriksson är hoppfull trots att Carnegie tycks gå mot ytterligare ett förlustår.

Thomas Eriksson ser en ljusning trots att Carnegie tycks gå mot ytterligare ett förlustår. Han uppger att kostnadskostymen har trimmats och arbetsprocesserna har setts över, enligt Dagens Industri.

– Det är securities som har de största lönsamhetsproblemen. Carnegie har jobbat hårt med kostnadseffektivitet för att få verksamheten lönsam i det rådande marknadsläget. Och vi är snart där, säger han till DI.

I fjol gjorde Carnegie en förlust på 254 miljoner kronor och ingen bonus betalades ut. Thomas Eriksson öppnar dock för en viss bonus detta år.

– Vår ambition är att ge de vinstgenererande enheterna rörlig ersättning. Men det blir i så fall selektivt och inte de nivåer som har varit tidigare, säger han till DI.

Thomas Eriksson har en förhoppning att affärsområdet investment banking ska vara lönsamt under 2013 och har därför inga planer på att lägga ned den verksamheten.

En hel ned neddragningar har skett på den enheten. Nu återstår neddragningar i övriga enheter. Några tiotal tjänster berörs, uppger Thomas Eriksson. De som tvingas lämna har redan fått denna information.

Inom ett par-tre år räknar vd Thomas Eriksson med att Carnegie är redo för börsen.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben