06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ny vd på Karolinska Development

administrator
administrator
Uppdaterad: 03 mars 2015Publicerad: 03 mars 2015

Jim Van heusden tar över efter Bruno Lucidi som lämnade i januari efter bara några månader på posten.Flera toppchefer har avgått det senaste året.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Karolinska Development meddelar idag att Jim Van heusden har utnämnts till vd i bolaget. Samtidigt återgår tillförordnade VD Terje Kalland till sin roll som vice vd och forskningsdirektör.

– Jim har med sin bakgrund som entreprenör inom riskkapital en bred internationell erfarenhet inom kapitalanskaffning och avtal inom bioteknikindustrin, samt en djup kunskap inom forskning och utveckling av läkemedel. Denna kombination är perfekt för Karolinska Development, säger styrelseordförande Bo Jesper Hansen i ett pressmeddelande.

Jim Van heusden grundade 2013 Bioskills, ett bolag som erbjuder innovativa lösningar för kapitalanskaffning samt strategisk rådgivning för bioteknikbolag och investeringsfonder specialiserade inom life science. Han har varit anställd och partner på företaget Gimv, som jobbar med investeringar inom life science-sektorn. Jim har också jobbat som forskare vid enheten för onkologi vid Janssen Pharmaceuticals, en del av Johnson & Johnson.

Jim Van heusden är doktor i molekylär- och cellbiologi vid universitetet i Maastricht.

Flera toppchefer har lämnat Karolinska Development det senaste året. Torbjörn Bjerk avgick som vd i september oxch hans efterträdare Bruno Lucidi avgick i januari. Även finanschefen Robin Wright lämnade sin post för drygt ett år sedan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS