Fredrik Dahlborg tillträder som vd och koncernchef den 3 april och ersätter Ernst Westman.
Ny vd för Boule Diagnostics

Mest läst i kategorin

Ernst Westman kommer efter första kvartalet 2017 lämna rollen som VD och koncernchef i Boule Diagnostics. Till ny vd och koncernchef har styrelsen utsett Fredrik Dalborg som tillträder den 3 april. Det framgår av ett pressmeddelande.
Fredrik Dalborg kommer närmast från Terumo BCT där han är Vice President med globalt resultatansvar för affärsområdet Therapeutic Systems. Under sin karriär har Fredrik arbetat i drygt 14 år på den globala marknaden för medicinteknik och varit baserad i USA, Belgien och Singapore.
–Fredriks ledarskap, starka driv, globala erfarenhet och ett kompletterande internationellt kontaktnät blir en viktig tillgång i arbetet med att vidareutveckla ett redan framgångsrikt Boule, säger styrelseordförande Peter Ehrenheim i pressmeddelandet.
Styrelsen har rekommenderat valberedningen att förorda Ernst Westman som styrelseledamot vid årsstämman den 11 maj.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





