31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Northmill anställer riskchef

admin
admin
Uppdaterad: 11 juni 2019Publicerad: 11 juni 2019

Daniel Roxö blir ny CRO på fintechbolaget Northmill.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Northmill offentliggör värvningen av Daniel Roxö i ett pressmeddelande. Hans erfarenhet och ”djupa kunskap i att leda risk- och regelefterlevnadsarbetet på tillväxtbolag som genomgår förändringsresor” lyfts fram som särskilt viktiga.

– Vi är ett bolag som befinner oss i ett ständig stadie av innovation och utvecklar nya tjänster i en allt snabbare takt. Det innebär också att vi måste växa ansvarsfullt och stärka upp organisationen med nyckelkompetens som kan bidra med kunskap om hur man effektiviserar och utvecklar kontrollfunktionen under de olika faser som ett tillväxtbolag går igenom, säger Hikmet Ego i en presskommentar.

Daniel Roxö har tidigare bland annat arbetat på Qliro och Swedbank.

Northmill är ett fintechbolag med en vision om att ”förenkla vardagsekonomin för alla”.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS