UPPDATERAD Kravet på kvartalsrapportering för börsnoterade bolag upphävs i Norge.
Norska börsbolag slipper kvartalsrapportera

Mest läst i kategorin

Norska Finansdepartementet har i dag, fredag, beslutat att upphäva kravet på kvartalsrapportering för börsnoterade bolag. Beslutet innebär en förenkling för många företag, skriver Finansdepartementet i ett pressmeddelande.
Ändringen genomförs som en del av EES-avtalet och träder i kraft den 1 januari 2017.
Majoriteten av de svenska börsbolagen (63 procent) vill också slippa kvartalsrapporter. I stället föredrar de flesta bolagen att redovisa sina siffror två gånger halvårsvis. Det visar en undersökning från PMP Marknadskonsult. Sammanlagt hundra bolag på Stockholmsbörsen deltog i undersökningen, däribland storbolagen som ABB, Boliden, Husqvarna, Saab och Telia.
I Sverige finns det inte något lagkrav på att börsnoterade bolag ska kvartalsrapportera utan det är upp till varje marknadsplats.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








