Henrik Edström blir bankens nya PR-chef i Norden.
Nordnet hämtar från SAS

Mest läst i kategorin
Henrik Edström börjar på Nordnet i januari och blir ansvarig för medierelationer och pr-aktiviteter i Norden, enligt ett pressmeddelande.
– Jag ser verkligen fram emot att börja jobba på Nordnet. Det är en bank som jobbar medvetet och effektivt med pr, sticker ut i branschen med sin transparens och har mängder av relevant information att kommunicera, säger Henrik Edström, i en kommentar.
Edström hämtas från SAS där han varit pressansvarig. Han har tidigare även varit presschef på Nordea samt kommunikationskonsult.
– Henrik blir en stor tillgång för oss på Nordnet, med sin bakgrund inom finansbranschen, erfarenhet av att jobba nordiskt och stora kompetens inom strategisk kommunikation och medierelationer säger Johan Tidestad, kommunikationschef på Nordnet, i en kommentar.









