01 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nordic Capital köper KappAhl

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 okt. 2004Publicerad: 28 okt. 2004

Kooperativa Förbundet, KF, säljer klädkedjan för 1,95 miljarder kronor till Nordic Capital och Accent Equity Partners.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nordic Capital blir majoritetsägare.

”Med försäljningen av KappAhl fullföljer KF den strategi som lades fast 2001 för att förändra KF från ett svagt och skuldsatt till ett starkt och skuldfritt förbund”, skriver KF i ett pressmeddelande.

De nya ägarna räknar med att kunna tillföra klädkedjan ”finansiella resurser och industriellt kunnande för fortsatt utveckling”.

– KappAhl har vänt en negativ trend och visat att de kan generera lönsamhet. KappAhl är en ledande modekedja med tydligt fokus på kvinnor. Som självständigt företag kan dess position stärkas ytterligare, säger Bo Söderberg, partner på Nordic Capital, enligt ett pressmeddelande.

KappAhl har omkring 3.300 anställda och drygt 240 butiker i Sverige, Norge, Finland och Polen. Förra året omsatte KappAhl 3,8 miljarder kronor och hade ett rörelseresultat på 120 miljoner kronor.

– Det här är bra för KappAhl. Nu får vi möjlighet och kraft att växa på egna ben, tycker vd i KappAhl Christian W. Jansson, enligt ett pressmeddelande.

TT/Realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS