Sju av Nordeas fonder har investerat 25 miljoner euro i belarusiska statsobligationer, rapporterade danska medier tidigare i veckan. Nu ska banken sälja dessa. Det rapporterar Berlingske.
Nordea säljer belarusiska obligationer

Realtid.se
Uppdaterad: 11 mars 2021Publicerad: 11 mars 2021
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Eric Pedersen, chef för hållbara investeringar på Nordea Asset Management skriver i ett mail till Berlingske att det under de senaste dagarnat förts fram argument som Nordea har beaktat. Det rapporterar DI.
–Vi har omprövat investeringar i vitryska statsobligationer och beslutat att vi inte längre ska ha dessa, skriver Eric Pedersen i mailet.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS







