06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nordea lanserar Samsung Pay i Sverige

Realtid.se
Uppdaterad: 09 mars 2017Publicerad: 09 mars 2017

Nordea-kunder med Samsungtelefon kan nu betala med mobilen i butiker.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Sverige blir först i Norden med betalningstjänsten, som sedan tidigare finns i elva länder – däribland Sydkorea, USA och Kina.

Samsung Pay kan användas av alla svenska Nordeakunder med ett bank- och kreditkort och en Samsungtelefon.

Appen är därtill kompatibel med befintliga betalningsterminaler. Därmed behöver handlare inte anpassa eller uppgradera sin utrustning för att kunna ta betalt med Samsung Pay.

– Allt fler börjar använda mobilen som plånbok och till att sköta dagliga bankärenden. Därför vill vi ligga i täten i den digitala utvecklingen och samarbeta med ledande företag för att erbjuda våra kunder bästa möjliga upplevelse, säger Topi Manner, chef för Personal Banking på Nordea i ett pressmeddelande.

Nordeas kunder gjorde över 400 miljoner korttransaktioner enbart under fjolårets sista kvartal.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS