07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nöd-sms snart möjligt

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 jan. 2006Publicerad: 10 jan. 2006

<pufftextlänk>Snart är det möjligt för döva och talskadade att sms:a nödnummer 112.</pufftextlänk> Tekniken är på plats och under våren ska brukare få testa tjänsten. Går allt som planerat kan tjänsten vara i gång efter sommaren.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Att ringa ett nödsamtal till SOS Alarm är en självklarhet för de flesta, men inte för döva och talskadade. I dag kan exempelvis en döv som råkar ut för en olycka utanför sitt hem inte själv kontakta en larmcentral genom nödnummer 112. Hemma kan de däremot ringa via texttelefon.

– Möjligheten att själv kunna sms:a nödsamtal till 112 är en stor händelse för döva. Just nu är de hela tiden beroende av hörande. Hörande som ofta inte heller förstår teckenspråk, säger Robert Hecht, handläggare som ansvarar för försöket inom Post- och telestyrelsen.

I ungefär ett och ett halvt år har SOS Alarm, Post- och telestyrelsen, Sveriges Dövas Riksförbund och operatörerna träffats för att få säker teknik på plats. I vår sker ett sista testprojektet bland brukare.

– Fungerar allt som planerat kan tjänsten var igång om ett halvår, säger Nils-Erik Norin, affärsområdeschef på SOS Alarm.

Anledningen till att utvecklingen av tjänsten tagit tid är bland annat att sms-tekniken tidigare varit för instabil. Enligt Nils-Erik Norin är det först för några år sedan som sms-tekniken blev så pass pålitlig att den var värd att satsa på.

– Trots att tekniken inte varit helt pålitlig har vi fortsatt med projektet. Anledningen är att efterfrågan bland de döva har varit stor, säger Nils-Erik Norin.

Förutom en ny teknisk lösning som SOS Alarm tagit fram har projektet krävt att operatörerna förbereder sina nät för att tjänsten ska kunna användas. Numret 112 har ibland använts som kodnummer när operatörerna själva utfört tester med ny teknik. Döva har också påverkat utformandet av själva tjänsten.

Ett problem har varit att personer som inte behövt hjälp har sms:at till hjälpcentralen. För att veta säkert vilka som behöver sms-tjänsten krävs att personerna registrerar sig. På så sätt kan SOS Alarm sortera bort alla andra sms.

ANNONS

När en döv-sms:ar till 112 kan SOS Alarm föra en dialog med honom eller henne via dataskärmarna. SOS Alarm kan ställa frågor om vad som har hänt, vart personen befinner sig och berätta för personen vad han eller hon ska göra.

– I Danmark har man ansett tekniken för dålig för att använda till nödsamtal. Och tyvärr är den inte så tillförlitlig alla gånger. Det kan ta tid innan sms:et når larmcentralen, vilket kan bero på mycket trafik eller dålig täckning. Men i dag finns inga alternativ till sms-tekniken. Därför har vi valt att gå vidare med projektet, säger Nils-Erik Norin.

Totalt har projektet kostat runt 2 miljoner kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS