10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Newsec-höjdare till CBRE

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 aug. 2012Publicerad: 22 aug. 2012

Helén Silverstolpe blir nordisk kundchef på amerikanska fastighetsservicefirman CBRE efter tolv år hos svenska konkurrenten Newsec.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Det skriver Fastighetsvärlden och Fastighetsnytt.

Silverstolpes formella titel blir ”Head of Nordics Client Solutions, Global Corporate Services” på CBRE, och hon kommer att sitta i Stockholm.

Enligt ett pressmeddelande från CBRE kommer Silverstolpe ansvara för att växa bolagets verksamhet för företag i Sverige och övriga Norden, samtidigt som hon löpande ska utvärdera behoven hos globala kundföretag som behöver hjälp med fastighetstjänster för sina inhemska och internationella fastigheter.

Hösten 2011 avancerade Mikael Wallgren från vice vd till vd i CBRE:s svenska verksamhet, och nu anställer han alltså Silverstolpe.

I pressmeddelandet säger Wallgren att anställningen av Silverstolpe understryker CBRE:s fokus på att stödja den allt starkare trenden med att europeiska företag låter sina fastigheter skötas av underleverantörer som CBRE.

Mark Caskey i CBRE:s företagsledning beskriver i pressmeddelandet Silverstolpe som en nyckelfaktor för CBRE:s framtida utveckling i Norden.

På Newsec var Silverstolpe senast ”Head of Corporate Real Estate” enligt Fastighetsvärlden.

Newsec beskriver sig enligt sin hemsida som ett ”fullservicehus” för fastighetsägare med tjänster alltifrån rådgivning kring fastighetsaffärer till själva fastighetsförvaltningen, och har 500 personer anställda som drar in intäkter på 600 miljoner kronor per år.

ANNONS

CBRE för sin del har samma inriktning som Newsec men beskriver sig som världens största firma i den branschen med 34 000 anställda och intäkter på över motsvarande 40 miljarder kronor per år.

CBRE är börsnoterat på New York-börsen i USA och är där värt nästan 40 miljarder kronor vid nuvarande börskurs kring 18 dollar.

Aktien har därmed haft en god utveckling sedan finanskrisen 2008/2009 var som djupast i mars 2009 då börskursen låg i 2-3 dollar.

Dock har det varit en ganska stor kursnedgång sedan en toppnivå kring 30 dollar våren 2011 till dagens börskurs kring 18 dollar.

Under andra kvartalet 2012 hade CBRE intäkter på motsvarande 11 miljarder kronor, vilket var en ökning med goda 13 procent från samma kvartal 2011.

Resultatet per aktie ökade med över 20 procent till 0,23 dollar under kvartalet.

Aktieinvesterare verkar ha ganska höga förväntningar på CBRE:s framtid eftersom ett resultat per aktie på 0,23 dollar för ett kvartal förenklat innebär en årstakt på knappt 1 dollar i resultat per aktie, vilket gör att aktien vid nuvarande börskurs kring 18 dollar värderas ganska högt till ett p/e-tal på nästan 20.

CBRE har sitt ursprung i bolaget Coldwell, Banker & company som grundades i början på 1900-talet i Kalifornien, och i slutet på 90-talet köptes branschkollegan Richard Ellis varvid CBRE bildades.

ANNONS

Realtid.se får tag på Silverstolpe själv.

– Nu när jag håller på att byta jobb är jag precis mitt emellan Newsec och CBRE och har därför svårt att lämna några kommentarer, säger hon och hänvisar istället till Niklas Alm på Newsec respektive Mikael Wallgren på CBRE för kommentarer om henne.

Realtid.se har sökt Alm och Wallgren.

Silverstolpe är fortfarande med på Newsecs hemsida med titeln Head of corporate real estate.

Där framgår även att hon som bakgrund är marknadsekonom från högskolan i Växjö.

Även om CBRE har intäkter på över 40 miljarder kronor per år, så är vinstmarginalen låg i branschen och ligger för CBRE bara på 4-5 procent.

Och CBRE har en inte försumbar skuldsättning med skulder på knappt 20 miljarder kronor jämfört med bolagets börsvärde på knappt 40 miljarder kronor. Det ökar risknivån i CBRE-aktien jämfört med om bolaget vore skuldfritt.

Newsec är inte börsnoterat utan privatägt med grundaren Urban Edenström som huvudägare via bolaget Stronghold Invest. Edenström grundade bolaget på 90-talet.

ANNONS

Enligt Fastighetsvärlden har Silverstorpe ”varit partner i Stronghold Group”. CBRE skriver i sitt pressmeddelande att Silverstolpe ”is a partner of the Stronghold Group”.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS