Realtid

Nedåt på Wall Street

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 feb. 2007Publicerad: 13 feb. 2007

Börserna i New York backade i dag. Energisektorn gick sämst på grund av ett kraftigt prisfall på oljan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Internetföretaget Google var en av de stora förlorarna på Nasdaq. Aktien föll med 0,8 procent sedan tidningen Wall Street Journal rapporterat att flera medieföretag anklagar bolaget för att dra fördelar av försäljningen av piratfilmer.

Amerikansk råolja för leverans i mars föll med drygt 2 dollar per fat till 57:81 dollar. Prisfallet kom efter ett uttalande från Opecländerna Saudiarabien och Qatar om att oljekartellen kanske avstår från fortsatta nedskärningar i produktionen. Oljejätten Exxons aktie gick ned med 0,6 procent.

Det fanns också en viss oro bland investerare inför den amerikanska centralbankschefen Ben Bernankes framträdande i Washington senare i veckan.

Vid stängning hade Dow Jones industriindex gått ned med 0,2 procent till 12 552,6 medan Nasdaqs kompositindex hade sjunkit med 0,4 procent till 2.450,4.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

mutbrott
Spela klippet
Juridik

Här i organisationen sker de flesta mutbrotten

08 dec. 2025
sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS