18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nedåt på USA-börserna

administrator

administrator

Flera mörka rapporter skrämde investerarna på Wall Street på tisdagen: det amerikanska bostadsbyggandet minskar, producentpriserna skjuter i höjden och inflationen är högre än väntat.

Vid stängning hade Dow Jones industriindex sjunkit med 1,1 procent till 11.348,6. Nasdaqs kompositindex gick ned med 1,4 procent till 2.384,4.

Den dystra statistiken fick både finansaktierna och byggbolagsaktierna att falla. Siffror för juli visar att antalet påbörjade husbyggen i USA minskade med elva procent till 965.000 bostäder. Det är den lägsta byggtakten på 17 år.

JP Morgan Securities prognos att investmentbanken Lehman Brothers kommer tvingas att göra ytterligare nedskrivningar på 4 miljarder dollar under tredje kvartalet påminde handlarna om att effekterna av prisfallet på bostäder är långtifrån över. Lehmans aktie föll 13 procent.

Uppgiften att producentprisindex i juli hade den brantaste uppgången på 27 år bidrog också till oro på marknaden. Samma månad var inflationen högre än väntat och vissa handlare befarar att amerikanska riksbanken Federal Reserve kommer ha svårt att behålla sin låga räntesats.

Bank of America, den näst största banken i USA, föll 4,2 procent och den femte största banken Wells Fargo gick ned 3,5 procent.

Senaste lediga jobben