06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nathanson tar klubban

Realtid.se
Uppdaterad: 25 sep. 2014Publicerad: 25 sep. 2014

Ny styrelse i Trustbuddy.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

First North-noterade Trustbuddy får en delvis ny styrelse vid en stämma som planerar att hållas senare i höst. Som ny ordförande föreslås Simon Nathanson, idag bland annat ledamot i Nordnets styrelse och med en bakgrund från bolag som Burgundy, Neonet och OM-gruppen.

– Jag har accepterat nomineringen till posten som ordförande i TrustBuddy eftersom bolaget är ett mycket spännande företag med stora möjligheter. Jens och hans team har byggt något helt nytt och målet för mig är att tillsammans med ledningsgruppen och alla andra medarbetare ta företaget till nästa nivå, säger Simon Nathanson i ett pressmeddelande.

Eivind Jørundland, som är ordförande idag, kvarstår i styrelsen som ledamot.

Nya ledamöter blir också Torsten Örtengren, tidigare bland annat noterings- och övervakningschef på Stockholmsbörsen, samt Tove Mette Dramstad, chef för norska TEØ Property.

Trustbuddy tillkännager samtidigt att vd Jens Glasø kommer att lämna sin post efter årsskiftet. Rekryteringen av en ersättare pågår. Glasø kommer arbeta vidare i en annan roll i verksamheten.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS