Morphic redovisar en förlust efter finansiella poster på 176 miljoner kronor för årets tredje kvartal.
Morphics förlust rusar iväg


Det ska jämföras med en förlust på 55 miljoner kronor under samma kvartal i fjol.
Nettoomsättningen mer än fördubblades, från 101,4 miljoner till 229,8 miljoner kronor.
Lyftet för omsättningen förklarar Morphic med hög aktivitet inom vindverksamheten, medan den ökade förlusten hänförs till nedskrivningar av anläggningstillgångar och ”låg beläggning”.
”Vinstmarginalen från levererade projekt och produkter räcker inte till för att täcka koncernens kostnadsmassa”, skriver bolaget.
Morphic-aktien har under kvartalet förts över till Stockholmsbörsens observationslista, efter det att börsens disciplinnämnd initierat en granskning som kan sluta med varning, vite eller avnotering.
Under perioden har Morphic sålt sin andel i nordska Scanwind till GE Energy för drygt 100 miljoner kronor.
Morphics nya vd, Martin Valfridsson, har styrelsens uppdrag att fokusera tillverkningen på flödesplattor och bränsleceller.
”Vi konstaterar att Morphic fortsatt står inför stora utmaningar. Vi är dock övertygade om att våra åtgärder ökar bolagets möjligheter att kunna utnyttja framtida affärsmöjligheter och att återfå marknadens förtroende”, skriver Staffan Ahlberg, Morphics styrelseordförande, i rapporten.





