10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Miljardvinst för offentlig sektor

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 juni 2007Publicerad: 04 juni 2007

Under de närmaste åren ser ekonomin relativt bra ut för kommuner och landsting. Men från och med 2010 ökar inte sysselsättningen i samma takt som nu och skatteintäkterna ökar därför mindre.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

”Kommuner och landsting måste fortsätta arbetet med effektiviseringar”, skriver Sveriges Kommuner och Landsting (SKL), som presenterar sin årliga ekonomirapport.

Preliminärt uppgick kommunernas resultat i fjol till 13,4 miljarder och landstingens till 1,8 miljarder. I år väntas kommunerna göra ett resultat på 7,4 miljarder och landstingen 4,3 miljarder, enligt prognosen.

Konjunkturuppgången fortsätter, allt fler får arbete och hushållens ekonomi fortsätter att stärkas. Den globala tillväxten fortsätter att vara hög liksom lönsamheten i de svenska företagen. Inflationen blir fortsatt låg och såväl den statliga sektorn som kommuner och landsting har fortsatt goda finanser.

Sammantaget räknar SKL:s ekonomer med en varaktig höjning av antalet sysselsatta och en sjunkande arbetslöshet. Det gynnar inte minst kommuner och landsting, där skatteintäkterna ökar i takt med den stigande sysselsättningen.

Ekonomerna spår att BNP växer med 3,6 procent i år. Tillväxten väntas därefter mattas något under 2008-2010. Hushållens disponibla inkomster stiger kraftigt i år beroende på stigande sysselsättning och på de skattesänkningar som regeringen genomfört och aviserat.

Antalet sysselsatta stiger med 100.000 i år. Åren 2008 och 2009 räknar ekonomerna också med stigande sysselsättning, men i gradvis långsammare takt.

Löneökningarna på hela arbetsmarknaden kommer att öka med drygt 4 procent per år 2007-2010. Sådana löneökningar bedöms inte i sig på allvar hota inflationsmålet. Men allteftersom resursläget blir mer ansträngt väntas inflationstrycket drivas upp. Riksbanken bedöms därför behöva höja reporäntan i år och nästa år.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS