Efter tre månaders prövotid har nu Michael Ladurner har utsetts till ordinarie CFO för Intrum. Ladurner har varit tillförordnad CFO sedan oktober 2020.
Michael Ladurner ny CFO för Intrum

Mest läst i kategorin

Han har arbetat i bolaget sedan 2016 och har haft roller som Business Development Director inom portföljsinvesteringsverksamheten respektive Group Strategy & Analytics Director.
Michael Ladurner tillträder CFO-rollen från och med idag den 28 januari 2021. Han kommer att rapportera direkt till vd och koncernchef Anders Engdahl samt ingå i koncernledningen.
Det var i mitten av oktober som dåvarande vd Mikael Ericson fick lämna Intrum efter fyra år som vd och koncernchef. Styrelsen utsåg då Intrums Chief Financial Officer Anders Engdahl till ny vd och koncernchef som fick tillträda omgående.
Det var då strategichefen Michael Ladurner fick gå in som tillförordnad CFO.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






