03 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Medivirs CFO lämnar sin befattning

Realtid.se
Uppdaterad: 30 maj 2017Publicerad: 30 maj 2017

Medivir meddelar idag att bolagets CFO Ola Burmark kommer att lämna sin befattning i slutet av augusti. Arbetet med rekrytering av en ny CFO har inletts.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– Medivir har genomgått en omvandling till ett forsknings- och utvecklingsbaserat bolag med fokus på onkologi, och med en bred pipeline av intressanta projekt. Ola har varit en viktig del av den företagsledning som skapat detta nya Medivir och jag vill rikta ett stort tack till honom för hans värdefulla insatser och önska honom all framgång i sin fortsatta karriär, säger Medivirs vd Christine Lind i ett pressmeddelande.

– Min tid på Medivir har varit utomordentligt stimulerande och lärorik, och det har varit ett privilegium att få vara delaktig i de mest intensiva åren av bolagets omställningsprocess. Medivir har nu påbörjat en ny utvecklingsfas, med visionen att förbättra livet för cancerpatienter genom banbrytande läkemedel, och därför är det nu en bra tidpunkt att gå vidare i min karriär, säger Ola Burmark i pressmeddelandet.

Ett rekryteringsföretag har anlitats och arbetet med att rekrytera en efterträdare har inletts.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS