25 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Makteliten Göran och Leif Johansson består

Helene Rothstein

Myten om goa gubbars stad håller i sig. Göran och Leif Johansson har fortfarande mest makt i Göteborg.

Leif Johansson, koncernchef AB Volvo och kommunstyrelsens ordförande Göran Johansson (s) hamnar mitt i Göteborgs maktcentrum när Göteborgs-Posten identifierar stadens 51 viktigaste maktspelare.

Att mäta makt är ingen enkel uppgift. GP-journalisten Peter Lenken har gjort intervjuer med ett antal nyckelpersoner och ringat in personer med makt inom olika sfärer som näringsliv, kultur, forskning och regionen.

Är det någon som fattas? frågar han i artikeln.

Ja. Röster på webben ifrågasätter varför inte Janne Josefsson är med på listan då han anses vara en av Sveriges största opinionsbildare.

I staden som marknadsfört sig med som eventstaden frågar en annan läsare varför inte tunga turistdragare som Svenska Mässans vd Lennart Mankert och Lisebergs vd Mats Wedin är med.

Medan maktmätning kan te sig som ett osäkert företag är en sak säker. Myten om goa gubbars stad håller i sig.

Av de 51 personer med mest makt är 36 män och 15 kvinnor. Inom näringslivet identifieras en kvinna – Madeleine Olsson Eriksson, ordförande i Stenas Stiftelse.

De har mest makt i Göteborgs näringsliv, enligt Göteborgs-Posten:

Leif Johansson, koncernchef AB Volvo

Carl Bennet, företagare

Dan Steen Olsson, koncernchef Stena Line

Hans Wallenstam, vd Wallenstam.

Tom Johnstone, koncernchef SKF

Roger Holtback, styrelseproffs

Fredrik Arp, vd Volvo PV

Finn Johansson, ordförande AB Volvo

Anders Källström, vd Västsvenska Handelskammaren

Christer Ericsson, företagare, tung aktör i det lokala näringslivet

Tomas Brunegård, koncernchef Stampen, en av de största aktörerna på svensk tidningsmarknad

Lennart Olausson, vd BRG, Business Region Göteborg som arbetar för tillväxt i regionen

Madeleine Olsson Eriksson, ordförande i Stenas Stiftelse

När tidningen Fokus tidigare listade vilka göteborgare som var mäktigast blev resultatet annorlunda. Då hamnade Cecilia Malmström, EU minister på plats 15, Leif Johansson på 19:e, Carl Bennet på 35 och Göran Johansson på 45:e plats.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben