07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Maffiabolag vinnare i gasbråket

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 jan. 2006Publicerad: 19 jan. 2006

<pufftextlänk>Få har hört talas om RosUkrEnergo. Det är det hemliga bolaget som kammar hem stålarna efter gasuppgörelsen mellan Ryssland och Ukraina i början av året.</pufftextlänk> Genom att kontrollera handeln har bolaget stor makt över EU:s energiförsörjning. Ägarstrukturen i bolaget är till stora delar hemlig. Hälftenägarna Centragas påstås ha samröre med ryska maffian.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

RosUkrEnergo är bolaget som sitter som mellanhand på all gashandel mellan Ryssland och Ukraina. Det ger företaget en enorm makt eftersom en betydande del av den gas som kommer in till Ukraina sedan slussas vidare till EU.

Upplägget är komplicerat, men bygger lite förenklat på att Gazprom levererar gas till RosUkrEnergo för 230 dollar per 10 meter. RosUkrEnergo säljer sedan gasen till Ukraina för 95 dollar. Den förlusten kompenseras av att RosUkrEnergo fått tillstånd att köpa gas från Turkmenistan för bara 58 dollar som det senare säljer vidare till Europa för betydligt högre belopp.

Det speciella med RosUkrEnergo är, bortsett från deras monopolställning i Ukraina, att dess ägarstruktur till stora delar är hemlig. Det som är känt är att 50 procent av aktierna ägs av det Ryska gasbolaget Gazprom. Den andra delen ägs indirekt av okända finansiärer via ett österrikiskt investmentbolag, Centragas. De okända investerarna utpekas som ukrainare med kopplingar till den ryska maffian.

Ukrainas tidigare premiärminister Julia Timosjenko har även pekat ut de hemliga investerarna som anhängare till den tidigare presidenten Vladimir Janukovich som tvingades avgå 2004 i den så kallade orangea revolutionen.

Ukrainska myndigheter försökte utreda om RosUkrEnergo egentligen styrs av maffiabossen Semyon Mogilevich, som finns med på FBI:s lista över mest eftersökta brottslingar. Utredningen lades ned förra året när regeringen avgick. Enligt uppgifter var det efter påtryckningar från Moskva.

Premiärministern Timosjenko försökte förra året avbryta samarbetet med RosUkrEnergo och istället köpa gasen direkt från Gazprom. Det hela slutade i att Timosjenko blev avsatt och den nya regeringen förklarade att det var omöjligt att komma ur kontraktet med det hemliga bolaget.

Gazprom som till 51 procent ägs av ryska staten vill öka intresset bland utländska investerare för de 49 procent som handlas på börsen. Av den anledningen har Gazprom nyligen gått ut och meddelat att de vill öka insynen i RosUkrEnergo och att det statliga ukrainska gasbolaget Naftogaz borde köpa den andra hälften av RosUkrEnergo.

RosUkrEnergo önskar istället börsnotera bolaget vilket då skulle tvinga fram ett avslöjande om vilka de hemliga ägarna egentligen är.

ANNONS

Källor: FOI, Financial Times, BBC, Kommersant.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS