11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Lurade till sig 300.000 på Blocket

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 juni 2007Publicerad: 20 juni 2007

En 20-årig kvinna och hennes 14-årige bror misstänks för att på köp- och säljsajten Blocket ha lurat till sig flera hundra tusen kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Dollarn faller: Oro att marknaden ska rata USA

11 feb. 2026

De har annonserat ut varor, fått betalt men aldrig levererat något.

Polisen i Västmanland, som utreder härvan, beskriver hur enkelt godtrogna personer kan bli av med sina pengar. En man som betalat 1.500 kronor för en telefon fick ingen telefon. Han lovades då en fin tv om han betalade ytterligare 5.000 kronor. Han betalade men fick inte heller någon tv.

De två har också förmått säljare att skicka varor innan de fått betalt. En gång levererade en person ett halsband. Det pantsattes omedelbart och syskonen kunde stoppa 18.000 i fickorna. Också dyra märkesklockor har de lagt beslag på.

Om några veckor väcks åtal. Polisen har fått in cirka 70 anmälningar från hela landet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS