06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

London dyrast i världen

Realtid.se
Uppdaterad: 23 sep. 2014Publicerad: 23 sep. 2014

London går om Hong Kong på Savills index efter fem år.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

London är dyrast i världen att bo och arbeta i, enligt den senaste undersökningen från fastighetsrådgivaren Savills. Hong Kong, som varit i topp de senaste fem åren, hamnar nu på andra plats medan New York och Paris fullbordar topp 4-listan.

Dessa städer är världens dyraste för bolag att förlägga sina anställda i, där den totala kostnaden för hyra av kontor och bostad uppgår till över 100.000 dollar per anställd varje år.

Kvartetten har även dominerat Savills index över de tolv dyraste städerna i världen sedan lanseringen 2008, vilket visar deras stabilitet inom både bostads- och kontorssegmentet, skriver Savills i undersökningen.

Kombinationen av fallande bostadshyror och en svagare valuta bidrog till att Hong Kong blev mer konkurrenskraftigt. Där är genomsnittspriset per anställd nu tillbaka på samma nivå som 2008 och uppgår till 116.000 dollar per anställd varje år.

I London har fastighetskostnader däremot ökat med 10.6 procent under årets första halva. Där är kostnaden nu 121.000 dollar per år vilket beror på den senaste tidens ökning av det brittiska pundet gentemot dollarn. Generellt har bostads- och kontorskostnader i London ökat med 39 procent sedan 2008, enligt Savills undersökning.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS