Carl Bennets industribolag LIfco förvärvar Haglöf Sweden.
Lifco köper Haglöf Sweden

Mest läst i kategorin

Industribolaget Lifco fyller på portföljen med det norrländska Haglöf som är en leverantör av instrument för fältmätare i skogen.
Haglöf Swedens försäljning uppgick räkenskapsåret 2015/16 till cirka 60 miljoner kronor och företaget har 43 anställda.
Haglöf Sweden ska konsolideras i affärsområdet Systems Solutions division Skog, enligt pressmeddelandet.
Förvärvet kommer inte att ha någon väsentlig effekt på Lifcos resultat och finansiella ställning under innevarande år, uppger Lifco i pressmeddelandet.
Haglöf Sweden grundades 1943 och har huvudkontor och produktion i Långsele i Västernorrland.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






