10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Långt från slutbud i elkonflikt

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 maj 2007Publicerad: 02 maj 2007

Elektrikerstrejken på LKAB i Kiruna är i gång sedan klockan fem i morse. Det innebär att ett femtiotal elektriker stannar hemma från jobbet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

– Det är oklart exakt hur det kommer påverka produktionen i dag. Vi ska ha ett möte klockan åtta och diskutera det här, säger Lars-Eric Aaro, teknisk direktör på LKAB, till TT.

Både Elektrikerförbundet och arbetsgivare har haft träffat med medlarna i dag men båda bedömer att man inte är i närheten av något slutbud.

– Vi har haft en kontakt med medlarna men ett bud i dag är knappast troligt, säger elektrikernas förhandlingschef Ronny Wenngren.

Och enligt Elektriska installatörsorganisationens (EIO) förhandlingschef Åsa Kjellberg Kahn har medlarna gett beskedet att det för närvarande inte avser att lägga ett slutbud. Det är elektrikernas krav att elinstallationsföretagen ska betala avgifter till facket på 0,6 procent om året som är hela grunden för konflikten, menar hon.

– Det är en ren avgift för facklig verksamhet. Den ackordskontrollavgift på 0,5 procent som vi redan har avtal om har inte ifrågasatts av oss.

Vad som hänt är att EIO efter domen i EU-domstolen mot Byggnads liknande avgifter sagt till sina medlemsföretag att man i fortsättningen inte ska betala de här avgifterna för oorganiserade elektriker som inte går på ackord.

– Och det rör sig maximalt om 10 procent eller ett par miljoner om året, säger Kjellberg Kahn.

– Dessutom har elektrikerna inte sagt att kravet på 0,6 procents avgift ska ersätta den tidigare ackordskontrollavgiften, säger hon.

ANNONS

Svenskt Näringslivs vice vd Jan-Peter Duker är upprörd över Elektrikerförbundets krav att arbetsgivaren ska betala avgifter till facket för bland annat avtalskontroll.

”Det är ett orimligt krav. Elektrikerförbundet kan givetvis inte få igenom ett krav på att elinstallationsföretagen ska betala 40 miljoner kronor om året till det centrala facket. Det är ett krav som inte går att förhandla om och som nu har låst medlingen alltmedan Elektrikerförbundets övertidsblockad och strejk får allt värre effekter”, skriver Duker i ett pressmeddelande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS