Realtid

Kroppsscanning införs i Holland

administrator
administrator
Uppdaterad: 30 dec. 2009Publicerad: 30 dec. 2009

Kroppsscanning kommer att införas på Schiphol-flygplatsen i Nederländerna inom tre veckor för passagerare på väg till USA, enligt landets inrikesminister.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den i sista sekunden stoppade attacken på juldagen på ett amerikanskt flygplan var ”synnerligen professionellt förberedd, men amatörmässigt genomförd,” sade den nederländska inrikesministern på onsdagen.

Kroppsscanning kommer därför att införas på Schiphol-flygplatsen inom tre veckor för passagerare som färdas från flygplatsen till amerikanska destinationer, sade ministern.

Beskedet är ett resultat av att Umar Farouk Abdulmutallab i förra veckan kunde slinka igenom det rigorösa säkerhetsnätet och ta sig ombord med sprängämnen på Northwests flight 253 från Amsterdam till Detroit.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS