<pufftextlänk>Tony Blair möts av en kritikstorm på hemmaplan mot de eftergifter han gått med på för att få EU-budgeten klar.</pufftextlänk> Dessutom tog i dag en av den brittiske premiärministerns närmaste män det ovanliga steget att utdela några offentliga nålstick.
Kritik mot Blair efter EU-budgeten


Mest läst i kategorin

– Jag är inte helt övertygad om att stora reformer är nödvändiga, sade vice premiärminister John Prescott om Blairs försök att förändra utbildningssystemet.
Det är sådana reformer Blair vill fokusera på nu.
– Jag har en annan åsikt om en del av utbildningsreformerna och det har jag uttryckt i en del inre cirklar, sade Prescott till The Sunday Telegraph.
Söndagstidningarna rapporterade också att bland andra finansminister Gordon Brown är rasande över att Blair i Bryssel för budgetperioden 2006-13 gett upp 10,5 miljarder euro av Storbritanniens EU-rabatt.
En tydligare värdemätare på i vilken mån budgetuppgörelsen slår mot Blairs popularitet kommer i underhuset på måndagen, då premiärministern ska förklara sina Brysselbeslut.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




