18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Krav på nyval efter Fakudas avgång

administrator

administrator

Meddelandet kom helt överraskande, och oppositionen krävde genast nyval.

– Landet behöver en ny start, förklarade Fukuda.Det senaste året har präglats av hårda strider med oppositionen, och regeringen har kritiserats för ett högst impopulärt nytt sjukförsäkringssystem som ökat kostnaderna ordentligt för många och särskilt för äldre.

Vid en hastigt sammankallad presskonferens medgav den 72-årige premiärministern att han har känt sig ”överhopad” av alla problem i världens näst största ekonomi.

– Jag har i dag beslutat att avgå. Vi behöver en ny formering inför nästa parlamentssession, fastslog han.- Jag har kommit fram till att detta är det lämpligaste tillfället så att vi inte skapar något politiskt tomrum.Fukuda sade att hans efterträdare kommer att utses internt av det styrande Liberaldemokratiska partiet (LDP). Parlamentsval behöver inte hållas ännu på ett år.

Den troligaste efterträdaren är Taro Aso, en tidigare utrikesminister som anses vara både mer karismatisk och mer konservativ än Fukuda. Premiärministern är känd för sin försiktighet och sina försök att förbättra de historiskt dåliga relationerna mellan Japan och Kina. Men han medger att han saknar utstrålning, och i opinionsmätningar har han kritiserats för bristande initiativkraft.

Fukuda har också fått kämpa mot ett splittrat parlament, där oppositionen kontrollerat en av kamrarna och kunnat förhala lagstiftningsprocessen.

– Demokratiska partiet har försökt att bromsa vartenda förslag så det har tagit lång tid att få igenom någon politik. För japanska folkets skull bör detta inte få upprepas, sade han.Fukudas liberaldemokrater har, så när som på tio månader, suttit vid makten i Japan hela tiden sedan partiet grundades 1955.

Naoto Kan, viceledare för det största oppositionspartiet Demokratiska partiet, sade att näste premiärminister bör ”omedelbart upplösa representanthuset och utlysa nyval”. Han påpekade att Fukuda är den andre regeringschefen som avgår utan att Japan har hållit parlamentsval.

Senast Japan hade parlamentsval var i september 2005, då LDP vann en jordskredsseger genom dåvarande premiärministern Junichiro Koizumis popularitet.

Senaste lediga jobben