21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Kina: "Vi kan köpa Dubais olja och guld"

Realtid.se

Dubais skuldkris kan göra det möjligt för kineser att köpa tillgångar i ökenlandet, enligt en kinesisk talesman.

Tjänstemannen är Ji Xiaonan, Kinas chef för statliga innehav, och han gjorde sitt uttalande på måndagen i Peking, enligt Reuters.

Kina byggde under åren före finanskrisen upp en massiv valutareserv för att undvika att hamna i samma kris som i slutet av 90-talet. Idag uppgår reserven till 2,27 biljoner (tusen miljarder) US-dollar, och består huvudsakligen av just US-dollar, en obalans som låg till grund för den senaste finanskrisen (se exempelvis Urban Bäckströms ”Dags att köpa aktier” (Ekerlids 2009) för en översikt av detta förlopp).

Att Kina, som i framtiden kommer att behöva stora mängder olja och andra naturtillgångar, har sitt kapital placerat i dollar är inte optimalt, och flera röster har höjts bland kinesiska ekonomer för att detta förhållande ska ändras, enligt Reuters.

Exempelvis citerar nyhetsbyrån en ekonomiprofessor, Wu Nianlu, vid kinesiska centralbankens ekonomihögskola. Han ska ha sagt att nästan hälften av Kinas valutareserv är instabil.

Kina har visserligen nyligen ökat storleken på sin guldreserv, men då har det varit fråga om köp av inhemskt producerat guld.

På måndagen avlade utrikesminister Carl Bildt och statsminister Fredrik Reinfeldt i egenskap av EU-representanter ett statsbesök i Kina. Bildt skriver i sin blogg att det var tydligt att Kina inte önskade något G2-situation med ”bara dem och USA” i världen framöver (G2 apropå G7 och G20, dvs de största ekonomierna; G står för ”Group of”).

Inga kinesiska banker har än så länge rapporterat någon exponering mot Dubai, uppger Reuters.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben