Den exploderande kinesiska mediemarknaden är högintressant för de stora globala marknadsaktörerna som News Corp, Viacom, och Sony. Nu sätter dock den kinesiska regeringen käppar i hjulet för deras expansion i landet.
Kina begränsar utländska medier


Mest läst i kategorin

I Kina har 300 miljoner hushåll tv och fler kan det bli med tanke på att landet har 1,3 miljarder invånare. Shanghai Media Group har fördubblat antalet digital-tv-abonnenter på bara sju månader till 500.000 och hoppas på att nå 2 miljoner innan året är slut.
Reklammarknaden värderas till 160 miljarder kronor och har en tillväxt på 25 procent årligen. Sedan Kina liberaliserade tv-marknaden och tillät utländska investeringar har ett antal globala bolag sökt sig till marknaden för att få vara med och slåss om den växande kakan.
Nu drar regeringen dock i nödbromsen och hejdar den snabba utvecklingen. De internationella bolagen skall hindras från att investera i fler än ett företag i taget, rapporterar brittisk media.
Hittills har bara Viacom meddelat att de gått in i mer än ett företag i Kina. Det är bolagets barnkanal Nickelodeon som gått in i både Kinas näst största tv-bolag Shanghai Media Group och landets tredje största Bejing Television. De har även haft planer på att investera i Kinas fjärde största tv-bolag Southern Media, något som nu den kinesiska regeringen tänker sätta stopp för.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







