04 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Kepler Cheuvreux: Risk för stort bötesbelopp för SEB har ökat

Olof Swahnberg
Uppdaterad: 27 nov. 2019Publicerad: 27 nov. 2019

Uppgifter från Uppdrag granskning och SEB indikerar en betydande inblandning i penningtvätt, vilket tydligt ökar risken för ett stort bötesbelopp, enlig investmentbanken Kepler Cheuvreux. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

“Det ökar tydligt risken för ett stort bötesbelopp för banken som fortfarande handlas med ett premium jämfört med de nordiska konkurrenterna”, skriver Kepler Cheuvreux i en kommentar till Uppdrag gransknings program på onsdagen och SEB:s information från tisdagen. 

“Dock, de 25,8 miljarder euro som associeras med estniska utländska kunder som klassats som lågtransparenta är en lägre siffra än vad som påståtts för konkurrenterna Swedbank och Danske Bank”, skriver investmentbanken.

Kepler Cheuvreux upprepar sin rekommendation “minska” för SEB-aktien. På onsdagen stiger SEB:s aktiekurs med 3,6 procent till strax under 83 kronor. Hittills i år har aktiekursen sjunkit omkring 12 procent. 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Olof Swahnberg
Olof Swahnberg
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS