06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

ISS rullar ut nytt obligationsprogram

Realtid.se
Uppdaterad: 24 nov. 2014Publicerad: 24 nov. 2014

Flera av noteringsbankerna med i bookbuilding-processen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

ISS har fått ett positivt bemötande från marknaden på planerna att sätta upp ett nytt obligationsprogram i euro. Volymmålet är 2 miljarder euro, enligt bolagets senaste delårsrapport.

På måndagen kom beskedet att bankerna nu sätter igång arbetet med att resa kapital. Totalt fem banker bistår i processen, det rör sig om Barclays, Danske Bank, Goldman Sachs, HSBC och Nordea.

Samtliga utom HSBC medverkade vid vårens börsnotering i Köpenhamn. De nya obligationerna ska handlas i Luxemburg.

Villkoren för det nya programmet avslöjas inte i detta skede.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS