Utredningarna kring de isländska bankkrascherna vidgas. Isländska specialåklagaren Olafur Hauksson har en ökad press på sig att hitta syndabockar.
Island gör razzia hos Kaupthing i Luxemburg


Det skriver Financial Times.
Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.
Det är isländska åklagare som nu via internationellt samarbete försöker att utröna om det har förekommit kriminalitet i samband med de isländska bankkrascherna i samband med finanskrisen.
De isländska bankerna Kaupthing, Landsbanki och Glitnir hade alla kraftig tillväxt före finanskrisen, men föll sedan som korthus när krisen kom med full kraft hösten 2008 så att luften gick ur hela landets ekonomi.
Nu har ett 40-tal specialutredare under onsdag till fredag i förra veckan letat igenom lokaler och utfrågad ett flertal personer med koppling till Kaupthing i Luxemburg.
Det uppger källor med insyn i operationen enligt tidningen.
Utredningen har genomgjorts under ledning av Olafur Hauksson som är specialåklagare för brott i samband med de isländska bankkollapserna.
Realtid.se pratade med honom våren 2009 då han var nytillträdd, och nu har alltså utredningsarbetet kommit mycket längre.
FT skriver att Hauksson har pressen på sig att ställa folk till svars för bankkollapserna som satte hela Island på spel.
Som rådgivare Eva Joly av Hauksson. Hon var med om att avslöja mutskandalen kring franska oljebolaget Elf på 90-talet.
Luxemburg var en viktig utlandsbas för Kaupthing.
Bankens verksamhet där är i fokus för en utredning av möjlig kriminalitet i samband med Kaupthings kollaps skriver FT.
Kaupthings Luxemburg-verksamhet har delats upp efter bankens kollaps. Verksamheten har döpts om till Banque Havilland, de ”sunda” tillgångar har sålts, och de ”dåliga” tillgångarna har förts till ett separat bolag som heter Pillar Securitisation.
Luxemburgs finansinspektion CSSF bekräftar enligt FT att förra veckans genomsökningar gjordes på Banque Havillands kontor på begäran av isländska åklagare.
CSSF självt var inte har varit inblandat i sökningarna, men uppger att sökningarna har avsett Kaupthing Luxemburg.
Och det var mindre än en månad sedan som brittiska ekobrottsmyndigheten Serious Fraud Office gjorde en liknande razzia hos det isländska holdingbolaget Exista som var största aktieägare i Kaupthing.
På toppen före finanskrisen ägde Exista 20 procent av finska Sampo som är största ägare i Nordea.
Exista ägde även 25 procent av Kaupthing.
I fjol läckte en rapport ut på internet, om hur Kaupthing arbetade.
Där framkom att en stor del av bankens långivning gick till bankens största aktieägare och ett fåtal utvalda kunder i övrigt.
Det var ofta utlåning utan några säkerheter.
Utredning pågår även av om Kaupthing lånade ut pengar som skulle gå till köp av bankens egen aktie, för att pumpa upp aktiekursen.
Icenews.is har skrivit att Islands tidigare regeringssekreterare Baldur Gudlaugsson utreds av specialåklagare Olafur Hauksson.
Orsaken är att Gudlaugsson sålde sina Landsbanki-aktier precis före Landsbankis kollaps. Gudlaugsson själv har drivit en rättsprocess för att stoppa utredningen, men det har han inte lyckats med.
Realtid.se får tag på Gudlaugsson själv.
Varför försökte du stoppa utredningen om dig?
– Jag kommer inte att kommentera detta alls, säger Gudlaugsson.
Hauksson har valt att gå så långt som att frysa Gudlaugssons tillgångar.
Gudlaugsson har enligt Icenews.is avgått från sitt jobb, sedan Haukssons process mot honom inleddes.
En särskild hemsida på internet har lagts upp om Olafur Haukssons arbete.





