09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Investors fastigheter i separata bolag

administrator
administrator
Uppdaterad: 06 sep. 2012Publicerad: 06 sep. 2012

Det familjen Wallenberg-kontrollerade investmentbolaget vill förenkla arbetet genom att skilja på fastigheterna och den övriga verksamheten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

Det framgår av en artikel från Fastighetsvärlden.

Enligt tidningen bildade Investor redan i juni det separata fastighetsbolaget Näckström Fastigheter för fastigheter relaterade till Investors nästan helägda vårdbolag Aleris. Och nu uppges Investor ta nästa steg genom att bilda ett annat separat fastighetsbolag för de fastigheter som hör till Investors helägda hotell Grand Hotel i Stockholm, samt Investors eget huvudkontor i Stockholm.

När Näckström Fastigheter bildades uppgav Investor syftet vara att stärka Aleris konkurrenskraft genom att kunna ”investera långsiktigt i nödvändiga fastigheter”, skriver Fastighetsvärlden. Det nya fastighetsbolaget för hotellet och huvudkontoret ska ha till syfte att äga fastigheterna fortsatt långsiktigt, men bildandet av bolaget sägs underlätta en uppdelning av fastighetsfrågor från övriga operativa frågor i Investors verksamhet och därigenom att erhålla ”förbättrad operationell effektivitet”.

Hela Investor är värt drygt 100 miljarder kronor på börsen vid nuvarande börskurs på 130-140 kronor för B-aktien. Enligt Investors halvårsrapport hade bolaget tillgångar värda cirka 180 miljarder kronor samt skulder på drygt 20 miljarder kronor per sista juni 2012. Av tillgångarna utgjordes knappt 4 miljarder kronor av Aleris och drygt 1 miljard kronor av Grand Hotel.

Realtid.se har sökt Investor för kommentarer till de nya fastighetsbolagen.

Realtid.se får tag på Investors investerarkontakt Magnus Dalhammar via mejl som ger följande kommentarer:

”1) Som vi skrev i vår Q2-rapport håller vi på med att se över hur vi på effektivast möjliga sätt hanterar våra fastighetstillgångar. Det arbetet pågår och vi får återkomma till det vid senare tillfälle.

2) Våra fastighetstillgångar representerar en mycket begränsad andel av våra totala tillgångar.

ANNONS

3) Vår ambition är helt enkelt att effektivisera hanteringen och driften av våra befintliga fastighetstillgångar. Våra fastighetstillgångar är långsiktiga investeringar för oss.”

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS