11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Investeringsboom i Ryssland

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 maj 2007Publicerad: 22 maj 2007

Under det första kvartalet har det gjorts utländska investeringar i Ryssland på 163 miljarder kronor, uppger den ryska tidningen Kommersant.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Den totala summan av utländskt kapital i landet är nu uppe i över 1.000 miljarder kronor. Det är 33 procent mer än de tre första månaderna förra året.

Investeringar i gruvindustrin är fortfarande störst – 57 miljarder kronor eller en tredjedel av alla investeringar. 23 miljarder kronor sattes in i tillverkningsindustrin och 54 miljarder kronor i handel.

De största investeringsländerna är Cypern (21 procent), Nederländerna (20 procent), och Luxemburg (18 procent).

Utav de 163 miljarderna som investerades under det första kvartalet 2007, står lånen för 100 miljarder kronor, 197 miljoner kronor kom från portföljinvesteringar och 62 miljarder i direkta investeringar.

Lånen lägger bränsle på investmentboomen.

– Under det första kvartalet blev det uppenbart efter försäljningen av Yukos, säger John Litvak, chefsekonom på Världsbankens Moskvakontor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS