10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Investeringarna ökar rejält i år

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 mars 2007Publicerad: 08 mars 2007

Investeringarna ökade marginellt under förra året, men lyfter med 10 procent i år till 70 miljarder kronor enligt Statistiska Centralbyrån (SCB).

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026

De flesta branscher redovisar ökade investeringar för förra året. Massa- och pappersvaruindustrins investeringar föll dock med 35 procent efter den kraftiga ökningen 2005.

Och när dessutom kemiföretagens investeringar föll med 20 procent under förra året ökade de sammanlagda investeringarna med blygsamma 3 procent till 59 miljarder kronor.

Men i år pekar prognoserna för de flesta branscher rejält uppåt. Enligt SCB:s enkät kommer investeringarna att öka med 10 procent till 70 miljarder kronor.

Gruvindustrin som gynnats av allt högre metallpriser på världsmarknaden har de senaste åren gjort stora investeringar. I år räknar gruvföretagen med att öka dem med 20 procent.

Efter en tillfällig minskning under förra året räknar kemiföretagen med att öka sina investeringar med hela 40 procent i år.

Bygg- och trävaruindustrin räknar också tillsammans med maskinindustriföretagen med en fortsatt ökning i år.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS