Domstolen i Lausanne har gått med på Ikea-grundaren Ingvar Kamprads begäran att skjuta upp vittnesförhöret med honom i rättsprocessen i tvisten med Svensson-bolagen.
Ingvar Kamprad skjuter upp vittnesförhör


Det uppger domaren Lucie Langone-D’Agostino enligt vad Svensson Holding SA:s företrädare Ewa Mirewska säger till Realtid.se.
Från början var vittnesförhöret inbokat till klockan 9 på onsdag 1 oktober, men enligt domstolen har det nu ändrats till onsdag den 22 oktober.
Domstolens medarbetare Petit Pierre bekräftar för Realtid.se att förhöret ska hållas 22 oktober.
Först
blev Mirewska informerad om att det var uppskjutet till torsdag den 2 oktober, men i bekräftelsen från domstolen per telefax framgår att förhöret nu ska hållas 22 oktober.
– Detta är mycket märkligt. Bekräftelsen på det uppskjutna förhöret är daterad till 18 september, och våra jurister har inte blivit informerade fast förhöret som utgångspunkt skulle ha hållits i övermorgon, säger hon.
Enligt Mirewska gjordes ändringen på begäran av Kamprad, enligt vad domstolen sa per telefon.
– Det här är väldigt konstigt, och ett sätt från Ikea-sidan att skapa oordning och kostnader för oss eftersom vi tvingas boka om biljetter, säger hon.
Mirewska ondgör sig särskilt över att hon inte informerats om tidsändringen, utan fick informationen av en slump när Svensson-sidan ringde upp domstolen inför onsdagens förhör.
– Har man pengar kan man tydligen ändra på allt.
Enligt Mirewska har det genom alla Svensson-bolagens rättsprocesser mot Ikea varit mängder av liknande missförstånd.
– Ikea kanske inte är inblandade i allt krångel, men i flera fall har vi i efterhand fått indikationer på att det är Inter Ikea som ligger bakom.





