Innan varje match ska huliganer anmäla sig hos polisen. Det tycker Rikspolisstyrelsen och Fotbollsförbundet.
Huliganer tvingas besöka polis


Bråken mellan fotbollssupportrarna har blivit allt fler och tuffare. Nu har regeringen tvingats arbeta fram ett lagpaket som ska lugna ned bråken omkring fotbollsmatcherna.
Enligt tidningen Riksdag och Departement har Rikspolisstyrelsen och Fotbollsförbundet nu kommit med ett förslag att de supportrar som har tillträdesförbud också ska vara tvungen att anmäla sig till polis innan matchen börjar.
Enligt Rikspolisstyrelsen är en anmälningsplikt vid en polisstation ett bra sätt att komplettera tillträdesförbudet. De menar att det skulle försvåra för supportarna med förbudet att överhuvudtaget vara i närheten av fotbollsarenan.
Men justitieminister Beatrice Ask är skeptisk till förslaget.
– Det blir frågan om ett frihetsberövande som sker innan någon stört ordningen, vilket är principiellt besvärande, sa hon i en debatt i våras, enligt Riksdag och Departement.
Dessutom föreslår Brottsförebyggande rådet att en huvudman ska utses för att samordna insatser och upprätta en nationell åtgärdsplan.
Rådet menar att det finns stora likheter mellan grupper av fotbollshuliganer och den organiserade brottsligheten. De föreslår därför att polisen kan ”låna” metoder från bekämpningen av narkotikaligor i kampen mot de så kallade firmorna.
– Det handlar till exempel om att skada nätverken genom att identifiera och gripa nyckelpersoner, skriver Brottsförebyggande rådet generaldirektör Jan Andersson och verksjuristen Lars Korsell på Dagens Nyheters debattsida.
Regeringens nya huliganlag ska antas senast den 1 juli 2009.




