11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Hon har kört i diket"

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 juni 2011Publicerad: 14 juni 2011

Pr-konsulten och krishanteringsexperten Paul Ronge tycker att Anne Ramberg visar prov på dåligt omdöme efter ställningstagandet i kungadebatten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026
Makro

Vågspelet: USA överväger bordning av iranska tankfartyg

11 feb. 2026
Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026

– Advokater är inte den grupp som jag har träffat genom åren som har störst förståelse för media och hur media funkar. De tror att de kan styra verkligheten, säger Paul Ronge till Realtid.se.

Han har med stigande förvåning följt Anne Rambergs uttalanden i kungadebatten och svaren på den efterföljande kritiken.

Hennes vänskapsband till hovet borde göra det omöjligt för henne att ta ställning i rollen som generalsekreterare i Advokatsamfundet, enligt Paul Ronge.

– Hon skulle drivit detta som privatperson och inte som generalsekreterare i Advokatsamfundet. Annars skulle hon verkligen ha Advokatsamfundet med sig till 100 procent och det har hon inte.

”Otroligt dåligt omdöme”

Paul Ronge tycker att Anne Ramberg visar ”prov på otroligt dåligt omdöme”, inte minst på det sätt som hon bemött den efterföljande kritiken från advokatkollegorna.

– Jag tycker det är otroligt att hon inte kan förstå den kritiken. Hon har varit hur stöddig som helst när hon har fått kritik och visar att hon inte bryr sig ett dugg om den. Med sådana mediala vänner behöver inte kungen några speciella fiender.

Enligt Paul Ronge hade Anne Ramberg fungerat utmärkt i debatten om hon agerat som privatperson och uttalad kungavän. Genom att inte spela med öppna kort har hon istället skapat en onödig debatt om sin egen roll.

ANNONS

Trots stödet från Advokatsamfundets styrelse så riskerar hon att skapa en splittring inom samfundet i en fråga som inte är central för organisationen.

Fel att backa

Den kände försvarsadvokaten Per E Samuelsson har krävt Anne Rambergs avgång om hon inte backar från sina uttalanden.

Men som krishanteringsexpert ser Paul Ronge ingen väg tillbaka.

– Nu har hon satt sig i den här sitsen, jag förstår varför hon gör som hon gör. Backar hon så får hon en debatt om det också, hon har kört i diket. Hon har trampat i klaveret från början.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS