Realtid

Hon fixar Nobelblommorna

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 dec. 2008Publicerad: 08 dec. 2008

Det handlar inte bara om Nobelmedaljer.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Under stort hemlighetsmakeri förbereds nu en blomsterprakt som ska sätta Sverige på världskartan vid prisutdelningsceremonin.

– Det är vårt mest prestigefyllda uppdrag, säger vd Åsa Hargesson-Utas, till Realtid.se.

I 34 år har det lilla familjeföretaget Hässelby blommor smyckat Stockholms konserthus i samband med Nobelprisutdelningen.

På onsdag kommer hela världen få uppleva blomsterprakten. Sveriges Television kommer att satsa på mastodontsändningar, från mitt på dagen till framåt midnatt.

Konserthuset smyckas med 20.000 blommor. Hur blomsterarrangemanget kommer att se ut vill hon inte avslöja. Det är mycket hemlighetsmakeri kring detta. Det blir först officiellt i samband med att prisutdelningen påbörjas och kungafamiljen träder in på podiet.

Förra året gick i rosornas tecken. Förr om åren var blomstersmyckningen mer traditionell. Nu tittar floristerna på rådande trender och utgår från dem. Det gäller också att få rätt färgskala i uppsättningen och rätt budskap. Dessutom är det viktigt att färgerna går fram i tv.

– Tv-scenograferna får allt mer att säga till om. Men det är vi som kommer med idéerna, säger Åsa Hargesson-Utas.

I torsdags förra veckan anlände en långtradare från Italien fullastad med alla blommorna. Lite unikt är att blommorna är skänkta av italienska San Remo, staden där Alfred Nobel tillbringade sina sista år.

ANNONS

Det har tagit ett år att planera blomsterarrangemanget. Den senaste veckan har tio florister haft fullt upp att förbereda arbetet. I morgon, tisdag, ska allt köras ut till konserthuset. Och visst pirrar det allt lite nervositet hos floristerna.

– Jag är rädd att blommorna inte ska räcka. Men av erfarenhet brukar det göra det, säger företagets chefsflorist Helen Magnusson och blickar runt i växthuset, belamrat med orkidéer, nejlikor, mimosa, amaryllis och hundratals andra exotiska växter.

Men det är inte bara Nobelprisutdelningen där Hässelby blommor tillhandahåller blomsterprakt. Företaget jobbar också med nobelkonserten. Andra stora evenemang är riksdagens öppnande samt dekorationerna på Stockholmsmässan och Älvsjömässan.

– Vi stod för blomsterarrangemangen i stadshuset vid firandet av kungens 60-årsdag. Det kräver väl så mycket planering och proffsigt arbete, säger Åsa Hargesson-Utas.

Hon visar runt i växthusen som finns i Järfälla kommun, ett pendeltågsavstånd från Stockholms stadskärna. Den ena växthuset håller tropisk temperatur och det andra medelhavstemperatur. Luften är fuktig som i en djungel.

– Människor mår bra av växter och de blir glada, påpekar hon.

Åsa Hargesson-Utas är tredje generationen i Hässelby Blommor. Hennes farfar startade en handelträdgård i Hässelby villastad 1915.

1984 flyttade företaget till Järfälla och här byggdes den nya anläggningen.

ANNONS

Innan hon Åsa Hargesson-Utas över företaget pluggade hon på Handelshögskolan till civilekonom. På samma gång hade hon en trädgårdsutbildning.

I dag odlas inga egna växter längre. Merparten köps in från Holland och Belgien. För två år sedan såldes också den sista blomsterbutiken.

– Jag ville renodla och fokusera verksamheten på enbart företagen. Vår ryggrad är nu långtidsuthyrning av växter där vi tar hand om skötsel. Kunderna är företag lokalt i Stockholmsområdet men vi tar också på oss uppdrag i hela Sverige, säger Åsa Hargesson-Utas.

Den växt som går bäst hem hos företagen är palmer, typ kencia och inte minst orkidéer.

– Kunder efterfrågar alltmer färger i sina kontor. Växter följer nu också trender inom mode och inredning.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS