Realtid

Hon är Schulmans nya kvinna

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 sep. 2008Publicerad: 29 sep. 2008

UPPDATERAD En kvinna i tv-branschen är blogg-profilen Alex Schulmans nya kärlek.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Knappt har Alex och Katrin Schulman skilt sig innan Alex Schulman och Amanda Widell blivit ett par. Amanda Widell är barnbarn till tidningslegenden Gunny Widell och syster till TV-profilen Hannah Widell.

Amanda Widell jobbar på produktionsbolaget Friday TV.

Så här skriver Alex Schulman själv om sin nya kärlek på sin blogg:

”Därför vill jag börja med att berätta att jag just nu i livet känner en oerhörd tillfredsställelse och glädje. Jag har sedan en tid träffat en tjej som heter Amanda. Jag är så glad för det, för jag vet att hon är kvinnan i mitt liv. Det skulle aldrig falla mig in att ens försöka karaterisera henne i ett enda blogginlägg, men kanske kommer ni att få en bild av henne vad det lider, när ni läser den här bloggen. Jag försöker hitta ett foto av henne i min telefon och upptäcker att jag bara har ett, där hon bränner upp mitt romanmanus. Oklart varför hon gjorde detta. Hon tyckte kanske inte att det var så bra.”

– Jag har inga kommentarer, säger Amanda Widell.

Däremot kommenterar Katrin Schulman saken på sin blogg på finest.se:

”Det ni får lära er av
hela den här historien är att Alex är ett känslokallt svin som på ett fullkomligt vidrigt sätt framställer mig som ett offer och som hånar vårt helt fantastiska förhållande som vi haft i sex år. För jag vill verkligen passa på att säga att jag älskat Alex med hela mitt hjärta.

Vi har haft ett underbart förhålland som aldrig innefattat bråk, svartsjuka eller skit. Utan bara glädje, kärlek och ett fantastiskt intellektuellt utbyte. Jag tycker att det är så trist att Alex väljer att förstöra allt genom att såra mig på det här sättet. Men som sagt, det får stå för honom och ni vet hur det funkar. Synden straffar sig själv.”

ANNONS

Stav- och korrekturfel i bloggcitaten härstammar från originaltexterna.

Här kan du läsa Alex Schulmans blogg.

Medan Katrin Schulman bloggar här.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS