02 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Hemfosa köper för 650 miljoner kronor

admin
admin
Uppdaterad: 05 dec. 2019Publicerad: 05 dec. 2019

Fastighetsbolaget Hemfosa har gjort förvärv i både Finland och Sverige. Värdet på förvärven ligger på 650 miljoner kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I Finland har Hemfosa förvärvat elva vårdfastigheter – i bland annat Helsingfors, Åbo, Tammerfors och Uleåborg. 

– Vi är glada att kunna förvärva dessa moderna vårdfastigheter som kompletterar vårt övriga finska bestånd väl. Förvärvet innebär ett viktigt steg in i segmentet för äldreboenden i Finland där efterfrågan, liksom i övriga Norden, ökar med en växande andel äldre i befolkningen. Det ger också Hemfosa möjlighet att stärka relationen med statliga och kommunala aktörer inom området, kommenterar Anna Alsborger, Transaktionschef på Hemfosa.

I Sverige har Hemfosa köpt två fastigheter i Borås med Borås kommun som hyresgäst. 

Den 15 november lade SBB ett bud på Hemfosa på 126,15 kronor per stamaktie. Igår framkom att Länsförsäkringar Fastighetsfond och Ica-handlarnas Förbund stödjer SBB:s bud.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS