01 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Har tagit in 12 miljarder till infrastruktursatsning

Finwire
Uppdaterad: 31 mars 2016Publicerad: 31 mars 2016

Goldman Sachs har kommit halvvägs finansieringen av sina nya storinvesteringar i infrastruktur.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Goldman Sachs har avslutat den första delen av insamlandet av kapital till sin senaste infrastrukturfond. Fonden är hittills uppe i 1,5 miljarder dollar, motsvarande strax över 12,2 miljarder kronor, uppger källor till Reuters.
Siktet är inställt att nå 3 miljarder dollar.

Goldmans senaste infrastrukturfond drog in 3,1 miljarder dollar 2010. Banken har tagit in mer än 10 miljarder dollar till investeringar i infrastruktur sedan 2006.

Investerarna har fått en ökad aptit på infrastruktur, vilket inkluderar tillgångar som flygplatser, broar och betalvägar, som alternativ till räntepapper med låga räntor och som även ger mer stabil avkastning jämfört med traditionell private equity.

Morgan Stanley drog tidigare i mars in 3,6 miljarder dollar till sin andra infrastrukturfond. Flera andra aktörer är också aktiva med att dra in stora belopp till infrastrukturfonder.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS