11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Han blir ny vd i SBAB

Realtid.se
Uppdaterad: 01 nov. 2011Publicerad: 01 nov. 2011

Carl-Viggo Östlund efterträder Eva Cederbalk.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

SBAB Banks styrelse har utsett Carl-Viggo Östlund till ny vd för banken.

Han är sedan fyra år tillbaka vd för Nordnet. Dessförinnan var Östlund vd för SalusAnsvar, vd för TNT Scandinavia och har därtill haft en rad befattningar inom Tetra Pak-koncernen.

– Efter en omfattande process för att hitta den starkaste kandidaten är jag mycket nöjd med att vi har lyckats rekrytera Carl-Viggo Östlund. Vi är nu inne i en intensiv utvecklingsfas där SBAB Bank går från att vara en bolåneaktör till att bli en ny sorts bank för att möta moderna kundkrav. Carl-Viggo är med sin bakgrund och erfarenhet väl rustad att leda bolaget genom denna intressanta utveckling, säger Arne Liljedahl, ordförande SBAB Banks styrelse.

Carl-Viggo Östlund ser fram emot sitt nya uppdrag:

– SBAB Bank har länge varit en snabbfotad och smart utmanare av storbankerna och en tuff konkurrent. Inte helt olikt min tidigare arbetsgivare, men med ett bredare fokus. Det ska bli väldigt spännande att ta över som vd i SBAB Bank, säger han i en kommentar.

– I den fas där vi befinner oss nu känns det som en naturlig brytpunkt att lämna över till någon annan. Samtidigt är jag stolt över att tillsammans med alla medarbetare ha stärkt affären och lagt grunden för SBAB Banks vidare utveckling, säger hon i ett pressmeddelande.

Nordnet står nu utan vd men processen med att rekrytera en ny vd har inletts.

Carl-Viggo Östlund kommer att kvarstå som vd i bolaget under sin uppsägningstid om sex månader eller fram till dess att något annat meddelas, står det i ett pressmeddelande från Nordnet.

ANNONS

–Jag vill tacka Carl-Viggo för hans framgångsrika insatser på Nordnet och önska honom lycka till i sin fortsatta verksamhet, säger Nordnets styrelseordförande Claes Dinkelspiel i en kommentar.

Kom det här som en överraskning för er?

– Ja, det gör det alltid, säger Claes Dinkelspiel till Realtid.se.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS