18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Han basar över browserfabriken

administrator

administrator

På ett par år har mobilsurfandet exploderat. Jon von Tetzchner ser utvecklingen från insidan i Telenoravknoppningen Opera.

Finanskrisen gör det tufft att hitta pengar för tillväxtbolagen. I förra veckan meddelade videokonferensexperten Tandberg att förhandlingarna om uppköp med hemliga riskkapitalister brutit samman. Opera, också noterat på Oslobörsen, har inte det problemet.

– Vi har 500 miljoner på boken, säger Jon von Tetzchner, vd för Opera.

– Vi har sett att i en turbulent marknad är det mycket bra att ha pengar på banken. Vi tål om något oväntat händer, som till exempel om en kund skulle gå i konkurs.

Så värst mycket andra tillgångar finns det inte i bolaget.

– Vi kostnadsför all utveckling.

Inga uppblåsta värderingar av ”teknikplattform” eller ”forskning” alltså. Är det läge att bli utköpt från börsen?

– Det är klart att vi är på marknaden.

Men med en så stor kassa
kan Opera förstås också köpa andra bolag.

– Vi kan erbjuda etablerade kanaler för företag med en unik teknologi som behöver nå ut på marknaden.

Ett bra förhandlingsläge – både för att köpa och för att köpas.

Det verkliga värdet sitter inte i balansräkningen, utan i marknadspositionen och medarbetarna.

Opera är ett av få företag i världen som själva utvecklar webbläsare. Jon von Tetzchner konstaterar stillsamt att han inte har mycket att frukta från konkurrenterna – trots att det handlar om några av världens största företag.

– Microsoft behövde sex år för att gå från Internet Explorer 6 till Internet Explorer 7. Nu är Internet Explorer 8 på väg. Vi får väl se när den kommer. Explorer bygger på en gammal kärna. Microsoft är ju specialiserade på operativsystem.

Microsofts webbläsare används på omkring 75 procent av alla datorer, enligt Jon von Tetzchner. Mozillas Firefox når bara 20 procent. Opera har uppemot 30 miljoner användare.

– Apples webbläsare Safarai används bara på Macintoshdatorer. Sedan har vi ju Access, men den används nästan bara i Japan.

Opera får betalt av datortillverkare som inkluderar webbläsaren i erbjudandet. Dessutom får de betalt av Google och Yahoo varje gång någon använder deras sökfält i Operas webbläsare.

Men framförallt tjänar företaget på mobilbrowsern. 80 procent av intäkterna kommer från mobilsidan, senast genom en affär med tyska operatören Tmobile.

– Vi är också default browser i Ericssons nya Xpereia, säger Jon von Tetzchner.

Bara 10 procent av Operas marknad för mobila webbläsare är utsatt för konkurrens från Windows Mobile, Iphone, Blackberry-tillverkaren Research In Motion, Android och Symbian.

Resterande 90 procent står tillverkarnas egna webbläsare för. Opera levererar hundratals specialversioner på beställning.

Det är möjligt tack vare Jon von Tetzchners 529 anställda.

Jon von Tetzchner känner inte att han har sämre resurser än vare sig Microsoft eller Google för att utveckla just webbläsare.

– Men det är inte antalet programmerare som det kommer an på, utan hur flinka de är. Vi har väldigt flinka programmerare, säger Jon von Tetzchner.

Den samlade kompetensen är förstås en viktig faktor om företaget ska värderas av en eventuell uppköpare.

Slutligen handlar det också om att kunna generera pengar. Under många år från starten 1994 var det si och så med den saken.

– Fram till en viss tidpunkt var det rätt att återinvestera allt i verksamheten. Nu klarar vi att också leverera vinst på sista raden.

Senaste lediga jobben