Jas 39 Gripen har seglat upp som favorit inför Brasiliens köp av nya stridsflygplan.
Gripen favorit i Brasilien

Mest läst i kategorin
Flygvapnet vill helst ha Gripen, enligt brasiliansk press. Franska Rafale har under den utdragna processen framstått som Brasiliens troliga förstahandsval. Rafale har också haft stark uppbackning från högsta ort, genom löften om fransk teknologiöverföring och besök av president Nicolas Sarkozy.
Brasilien har planer på att köpa 36 stridsflygplan. Det brasilianska flygvapnets utvärdering av kandidaterna är inte klar, men tidningen Folha de Sao Paulo rapporterade på tisdagen — med hänvisning till en teknisk bedömning gjord av flygvapnet — att Gripen är militärens förstahandsval.
Rafale uppges inte ens vara andrahandsvalet.
Både Gripen-tillverkaren Saab och amerikanska Boeing, som vill sälja sin F/A-18 Super Hornet, slåss vilt för att få ordern — och rapporteras dumpa sina priser för att få den.
Det definitiva avgörandet ligger i president Luiz Inacio Lula da Silvas hand.
För Rafale, som tillverkas av Dassault, skulle en Brasilien-affär bli den första, viktiga exportframgången.
I september störtade två Rafale-plan i Medelhavet under övningsflygning. De två planen uppgavs ha krockat i luften. Brasilien begärde snabbt information om hur dubbelhaveriet gått till.






