Realtid

Google är världens starkaste varumärke

administrator
administrator
Uppdaterad: 23 apr. 2007Publicerad: 23 apr. 2007

Googles varumärke är värt över 66 miljarder dollar och det hamnar högst upp på marknadsföretaget Millward Browns ranking över världens 100 starkaste varumärken.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Både H & M och Ikea finns med på listan.

Det är andra året som Millward Brown tillsammans med Financial Times ställt samman listan och den stora förändringen är att Google gått från sjunde till första plats. Förra årets etta Microsoft har ramlat ner till tredje plats och ligger i år även efter General Electric.

De övriga varumärkena i topp tio är Coca-Cola, China Mobile, Marlboro, Wal-Mart, Citi, IBM och Toyota.

Nokia hamnar på 12:e plats med ett beräknad värde på 31,7 miljarder dollar, medan den svensk-japanska konkurrenten Sony Ericsson inte platsar på listan. Det gör däremot H &M på 73:e plats med ett beräknad värde på 8,7 miljarder dollar och Ikea på 81:a som värderas till 7,4 miljarder dollar.

Millward Brown pekar på flera trender som märks i årets lista. Konsumenterna på de växande marknaderna i bland annat Brasilien, Ryssland, Indien och Kina blir allt viktigare. Företag som satsar på konvergens inom teknologin har haft framgångar, Apple, Sony Ericsson och Nokia lyfts fram som exempel. Företagen måste öka sitt sociala ansvarstagande (BP, Shell och Toyota anges som exempel) och snabbmatsföretagen måste möta kravet på hälsosammare produkter. Det har bland andra McDonald’s gjort medan Burger King har stärkt sitt varumärke genom att satsa på ännu större hamburgare. Millward Browns slutsats är att riktigt starka varumärken inte behöver bry sig om marknadstrender.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS