Nu vänder världens börsen upp, men den svenska industrin fortsättatter att varsla.
Glatt på börsen – dystert på jobbet


Under bankkrisen i början av 1990-talet varslades omkring 15.000 personer i månaden. Nu ser det ännu värre ut.
På måndagsmorgnonen meddelade Arbetsförmedlingen att 8.370 personer varslats om uppsägning i Sverige hittills under oktober. Och varslen fortsatte att trilla in under måndagen.
Volvos Personvagnar har varslat 3.900 personer i Göteborg, Olofström, Skövde och Floby.
Det får som väntat följder bland underleverantörerna.
Getrag i Köping levererar transmission för fyrhjulsdriften. Där varslas 220 anställda om uppsägning, enligt TV4 Nyheterna Mälardalen.
I Skellefteå varslades sammanlagt 65 personer eftersom efterfrågan på gummipackningar minskat inom fordonsindustrin.
I Visby varslar Danielsson var tredje anställd, 19 perseoner, skriver Gotlands Tidningar. Företaget tillverkar märken till kylare och rattar på Volvo och BMW.
Saab i Trollhättan klarar sig genom att göra sig av med inhyrd personal från Adecco. Sedan augusti har 93 av 99 tillsvidareanställda varslats, enligt TV 4 Nyheterna Väst.
Andra passar på att fynda bland den kompetens som nu släpps lös.
ABB i Ludvika räknar med att rekrytera tidigare Volvoanställda under en mässa i slutet av november, skriver Dalarnas Tidningar.
Men också andra branscher än fordonsindustrin drabbas.
I Sundsvall varslades 90 personer vid det ryskägda aluminiumsmältverket Kubal. Ytterligare 25 varslades vid hustillverkaren Smålandsvillan, också i Sundsvall.
Ikea varslar 70 lageranställda i Jönköping och 30 i Älmhult, rapporterade SVT:s Smålandsnytt under måndagen.
60 anställda, en tredjedel av personalstyrkan, varslades under måndagen om uppsägning vid Hellmer Industrier i Norrköping, rapporterar Folkbladet. Företaget varslar ytterligare 11 anställda i Hultsfred.
I fredags stod det klart att bioteknikföretaget Q-med i Uppsala varslar 50 anställda och slutar med sjukvårdsprodukter till förmån för skönhetsmedel, skriver Ny Teknik.





