18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fruktlös miljöjakt för flyget

administrator

administrator

Billiga flygpriser, alltfler resenärer och fler långresor tar död på flygbolagens visioner om minskade miljöutsläpp. Professor efterlyser konkurser för att råda bot på situationen.

Globalt väntas tillväxten i antal kilometer som folk flyger öka med 5 procent årligen. Men enligt Stefan Gössling, professor i humanekologi och turism vid Lunds universitet, är besparingarna på flygbolagens miljöutsläpp högst 1-2 procent per år.

– Nettoökningen i bränsleförbrukningen ligger på tre procent per år. När det gäller miljöarbetet, så kan jag inte se att det finns ett sådant. Allt som görs av flygbolagen följer bara ekonomiska besparingsprinciper, säger han till Realtid.se.

Samtidigt knäar flygbolagen av urusel lönsamhet som gör att de inte har råd att köpa nya, mer miljövänliga plan, eftersom biljettpriserna är så låga.

– Det är absurt. Globalt ligger vinstmarginalen på 1,1 procent. Kan man driva ett företag på sådana marginaler. Knappast. Det betyder att flygbolagen satsar på volymtillväxt för att överhuvudtaget kunna tjäna tillräckligt med pengar.

Vad ska flygbolagen göra för att komma tillrätta med det här?

– Det finns för många flygbolag. Det måste bli mindre konkurrens för att de ska kunna driva upp priserna igen så att vinstmarginalen blir bättre. Vi behöver en situation där en hel del flygbolag går i konkurs.

SAS, till exempel, har en vision om att minska utsläppen med 20 procent till år 2020. Samtidigt kommer ökningen av flygresenärer resultera i en utsläppsökning på 55 procent. Bolaget har åtskilliga MD80-plan med en snittålder på 19 år. Strategin är att ersätta planen med nya flygplan, men dessa åtgärder kommer att kunna minska utsläppen maximalt med 15 procent, anser Stefan Gössling.

Han pekar också på att andra åtgärder som införandet av de så kallade gröna inflygningarna eller övergång till biobränsle har mycket begränsad sparpotential, eller skulle kunna leda till andra allvarliga miljöproblem.

Ledande europeiska experter på transporter har nyligen begärt att en omedelbar beskattning av luftfarten för att få kontroll på utsläppen. Utan strängare regler av flygtrafiken och högre oljepriser kan vi förvänta oss en dramatisk ökning av utsläppen från flyget.

Det finns i princip tre sätt att minska utsläppen av växthusgaser från luftfarten: bättre utnyttjande av flygtrafiken, nya motorer och flygtyper samt övergång till biobränsle.

Propellerplan kan bli den räddande ängeln.

– Flygplanen har blivit sjuttio procent mer bränslesnåla de senaste 40 åren. Men om du går tillbaka 50 år i tiden så var flygplanen nästan lika bränslesnåla som dagens – därför att de var propellerdrivna. Propeller är bränslesnålare och man kommer sannolikt tillbaka till dem. Fast det blir mer buller och man kan sannolikt inte flyga lika snabbt, säger Stefan Gössling.

Senaste lediga jobben