06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Friande dom i insidermål

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 dec. 2005Publicerad: 21 dec. 2005

<pufftextlänk>Stockholms tingsrätt har friat tre personer i O-listenoterade företaget Sign Ons ledning från misstankar om insiderbrott.</pufftextlänk> Enligt domen hade de tre inte kurspåverkande insiderinformation när de köpte sina aktier i företaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De misstänkta affärerna gjordes i maj förra året. I början av juni förra året steg kursen i Sign On i samband med att företaget offentliggjorde ett samarbete med Burlövs Bostäder.

När Sign On en vecka senare meddelade att man skulle köpa företaget Svea Ekonomi steg kursen ytterligare. Den informationen visade sig för övrigt vara fel eftersom köpet av Svea Ekonomi aldrig blev av.

Enligt domen var avtalet med Burlövs Bostäder inte av sådan strategisk betydelse för Sign On att det kunde påverka aktiekursen väsentligt. Det var därmed inte fråga om någon insiderinformation, menar tingsrätten.

En person misstänktes för att ha utnyttjat kunskaper om det planerade köpet av Svea Ekonomi. Men tingsrätten går på personens egen berättelse att när aktieköpet gjordes så var beskedet sedan några dagar att affären inte skulle bli av.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS