11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fortsatt stor utlåning till bostäder

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 maj 2007Publicerad: 24 maj 2007

Bostadslånen fortsätter att öka starkt visar nya siffror från Bankföreningen. Under årets första fyra månader ökade utlåningen till bostäder med 44,9 miljarder kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

Det är något mindre än under slutet av förra året men större än under motsvarande period 2006.

Den totala utlåningen till villor och bostadsrätter har under 2000-talet ökat från 544 miljarder till 1.249 miljarder kronor, en ökning med 130 procent.

Totalt uppgår i dag bostadsinstitutens utlåning till 1.715 miljarder kronor. Merparten, 994 miljarder går till småhus. Bostadsrätter står för 255 miljarder medan utlåningen till flerbostadshus och övriga fastigheter uppgår till 466 miljarder kronor, skriver Bankföreningen som inte ser några tecken på en avmattning till följd av den höjda räntan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS